גרביים לכדורסל

כדורסל נחשב לספורט השני הפופולרי ביותר בעולם (אחרי כדורגל כמובן).
בכתבה זו נרחיב על היתרונות שבמשחק ונוסיף כמה טיפים כיצד לעשות זאת נכון.

למה כדורסל הינו ספורט כה פופולרי?

כדורסל הינו משחק דינמי ביותר הטומן בחובו גם לא מעט טקטיקה. על מנת להצליח בכדורסל נדרשות מהשחקן לא רק יצירתיות וערמומיות אלא גם הרבה כוח וזריזות. לשם כך שחקני כדורסל מקצועיים מתאמנים באינטנסיביות ומשתמשים בעזרים שונים כגון תמכים אורתופדיים וגרבי קומפרשן על מנת לספק הגנה למפרקים, לרצועות ולגידים בגופם ולמצות את יכולתם.
במהלך משחק הכדורסל שחקני שתי הקבוצות ינסו לקלוע את הכדור לסל הקבוצה היריבה, משימה המצריכה לא מעט טקטיקה ושיתוף פעולה בין השחקנים. הדרמה שמתלווה למשחקים רבים בשל כך הופכת את המשחק לאטרקטיבי ביותר לצפייה, ואכן כל משחק של הקבוצות הגדולות בליגת העל הישראלית מושך אליו אלפי צופים.

מהם יתרונותיו של המשחק?

ג’יימס נאיסמית’, רופא ומורה קנדי, המציא את משחק הכדורסל עבור תלמידיו לפני כ-125 שנים. הוא ניסה לספק להם ספורט שניתן לשחק גם בתוך מבנים, על מנת שיוכלו להשתחרר ולהפיג מתחים גם בחודשי החורף הקרים שבהם לא ניתן לשחק בחוץ. תחילה, הוא תלה שני סלים בצידי אולם ספורט והמציא כ-13 חוקים בסיסיים למשחק.
כיום, מדענים מסכימים פה אחד שמשחק הכדורסל משפר את תגובתיות השחקנים, את יכולתם לשלוט בכדור, את ההתמצאות המרחבית שלהם ואת יכולת הריכוז. השימוש התכוף בכוח מתפרץ משפר את סיבולת לב-הריאה ואת הקואורדינציה, וזריקת הכדור מחזקת את שרירי הזרועות, הכתפיים, הרגליים והישבן. מעבר לזאת, במהלך שעת משחק אחת ניתן לשרוף כ-500 קלוריות! בהחלט דרך מעולה לרדת במשקל. 

גרבי לחץ לכדורסל

זהירות – סכנת פציעה

כמו כל שאר משחקי הכדור, משחק הכדורסל מספק הרבה אקשן. אך לצד זאת גם סיכון מסוים להיפצע. הפציעות הנפוצות ביותר הינן נקיעת מפרקי האצבעות ושורש כף היד, אך עקב הקפיצות המרובות לגובה שחקנים רבים נוטים גם להיפצע במפרקי הקרסול והברך.

ואיך ניתן להימנע מפציעות?

חשוב ביותר לבצע חימום ראוי לפני תחילת המשחק על מנת להקטין את הסיכוי להיפצע. חשוב גם לבחור בנעליים מתאימות המספקות הגנה – חשוב שנעלי הכדורסל יהיו גבוהות יותר ממפרק הקרסול. שחקנים מקצועיים אף חובשים תמכים וקרסוליות אורתופדיות במהלך המשחק, שכן תמכים אלו מייצבים את מפרק הקרסול ומספקים לחץ והגנה מפציעות.

גרבי לחץ לביצועים טובים יותר

במשחק הכדורסל, מלבד המשחק עצמו ישנה גם חשיבות למראה האופנתי. התלבושת הסטנדרטית כוללת לרוב מכנסיים קצרים ורחבים, חולצה ללא שרוולים ונעלי כדורסל מקצועיות – לרוב בצבעים בהירים. שחקנים מקצועיים רבים בוחרים גם לחבוש גרבי לחץ / קומפרשן. גרבי לחץ אלה מותאמים במיוחד לשחקני כדורסל ובעלות מראה אופנתי. אופן הפעולה של הגרביים הינו פשוט – הם מספקים לחץ ישיר על כף הרגל ועל כלי הדם, כך שזרימת הדם בגוף משתפרת, השרירים מקבלים יותר חמצן וסוכר ואנו חשים יותר אנרגטיים ומספקים ביצועים גבוהים יותר. מלבד השיפור בזרימת הדם גרבי הלחץ גם עוזרים לייצב את המפרקים ולמנוע פציעות.